Poškodenie paracetamolom: analgetikum môže zhoršiť reprodukčné zdravie
Poškodenie paracetamolom sa stáva témou čoraz väčšieho počtu štúdií. Vedci z USA a Británie nedávno preukázali súvislosť medzi užívaním liekov na báze paracetamolu a znižovaním hladiny pohlavných hormónov v krvi užívateľov drog. Pozorovalo sa tiež, že ak paracetamol užívajú tehotné ženy, môže mať negatívny vplyv na vývoj plodu..
Užívanie paracetamolu vedie k skorému starnutiu reprodukčného systému
Paracetamol je jedno z najbežnejších analgetík a najbežnejšie používané antipyretikum na svete. V západných krajinách je známy ako acetaminofén (APAP). Paracetamol sa začal vo veľkom predávať v roku 1953 v USA, aj keď po prvýkrát bol testovaný na pacientoch už v roku 1887.
V posledných desaťročiach existuje dostatok dôkazov o tom, že aj relatívne mierne užívanie paracetamolu môže byť pre ľudskú pečeň toxické. Teraz boli získané údaje, ktoré nám umožňujú hovoriť o negatívnom účinku antipyretika na reprodukčnú funkciu..
Skupina vedcov z Kalifornskej univerzity (San Diego, USA), Human Longevity (USA), King's College London (UK) a Metabolon (USA) zverejnila výsledky svojej štúdie účinkov paracetamolu na reprodukčné zdravie, ktorej sa dobrovoľne zúčastnili 455 ľudí, ktorí dosiahli vek plnoletosti. Vedci taktiež analyzovali údaje z predtým vykonaných prieskumov 1880 dvojičiek z Európy a 1235 dospelých afroamerických a hispánskych pôvodov..
Štúdia preukázala, že u všetkých pacientov oboch pohlaví, ktorí užívali paracetamol, sa preukázal pokles koncentrácie pohlavných hormónov, ktorý zodpovedá úrovni starnutia osoby vo veku 35 rokov.
Výsledky štúdie predstavil recenzovaný elektronický lekársky časopis „EBioMedicine“, ktorý vychádza s podporou tradičných vedeckých publikácií „Cell Press“ a „Lancet“.
Poškodenie paracetamolom pre väčšinu pohlavných hormónov
Podľa vedcov sa vo všetkých populáciách, ktoré sa štúdie zúčastnili, našiel vzor „vyčerpania“ sulfatovaných pohlavných hormónov - teda hormónov, ktoré cirkulujú v krvi vo viazanom stave. Spravidla sú chemickými prekurzormi iných hormónov, napríklad testosterónu.
Autori štúdie uvádzajú, že tento klinický obraz provokuje riziko dysfunkcie placenty u tehotných žien (ktoré užívali paracetamol skôr, ako otehotneli). Môže tiež viesť k zhoršeniu iných sexuálnych funkcií, a to tak u žien, ako aj u mužov..
Paracetamol poškodzuje tehotné ženy tak, že sa zvyšuje riziko zhoršeného vývoja nervového systému plodu.
Vedci súčasne videli určitú súvislosť medzi užívaním paracetamolu, jeho analgetickým účinkom a účinkom znižovania hladín pohlavných hormónov. Ukazuje sa, že sulfátované hormóny môžu okrem iných funkcií pôsobiť ako neurosteroidy a meniť hladinu prahu bolesti človeka.
Získané údaje si vyžadujú dôkladnejšie zváženie. Autori vedeckej práce tvrdia, že sú potrebné nové klinické štúdie na preukázanie príčinnej súvislosti medzi príjmom paracetamolu a „vyčerpaním“ pohlavných hormónov..
Aj keď škoda paracetamolu ešte nie je úplne preukázaná, je už zrejmé, že na zníženie rizika skorého starnutia je lepšie obmedziť jeho užívanie..
Paracetamol: nebezpečenstvo lieku
Trochu o samotnej droge
Výhody paracetamolu sú nepopierateľné. Jeho aktívnou zložkou je acetaminofén. Toto nie je jed ani droga. Nachádza sa v rôznych liekoch používaných na zmiernenie bolesti a horúčky. Acetaminofén sa používa aj v pediatrii.
Celosvetová popularita paracetamolu láme rekordy. Ak sa teplota dieťaťa zvýši, väčšina rodičov si pamätá tento konkrétny liek. Často sa tiež používa na liečbu dospelých. Nie je prekvapením, že otravy sa vyskytujú často. Je dôležité si uvedomiť, že paracetamol spolu s jeho účinnosťou predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Neexistujú žiadne bezpečné lieky.
Paracetamol môže byť skutočne škodlivý, ak prekročíte odporúčanú dávku alebo ho budete piť príliš často. Otrava týmto liekom nie je neobvyklá. Je dôležité poznať príznaky takejto otravy a vedieť poskytnúť prvú pomoc.
Jedovatý drôt v Paracetamole
Informácie o tom, že v izraelskom Paracetamole sa našiel jedovatý drôt, doslova vyhodili internet do vzduchu. O tomto bolo veľa správ a dokonca aj video. Nakoľko spoľahlivé sú tieto informácie? V skutočnosti existuje veľa správ o tom, že izraelský paracetamol môže byť otrávený a dokonca zomrieť. V takom prípade nie je potrebné dávkovanie ani prekročiť.
Niektorí občania dostali varovné správy telefonicky a e-mailom. Uviedli, že droga, ktorá sa vyrába v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drôt. Pred užitím lieku sa odporúča tabletu rozdeliť na dve polovice. Môžete teda skontrolovať, či je v príprave. Táto informácia skutočne vystrašila spotrebiteľov.
Ponáhľame sa všetkých upokojiť. Celý tento príbeh nie je nič iné ako hororový príbeh. Generálna prokuratúra tieto informácie poprela a varovala, že za takúto „starostlivosť“ o občanov môžete získať skutočné volebné obdobie. Takže paracetamol s drôtom je mýtus. Napriek tomu by ste s touto drogou mali byť opatrní. Ak pijete paracetamol, škoda sa nespája ani tak so samotnou látkou, ako s jej dávkovaním.
Keď existuje riziko otravy
Tento liek je škodlivý vo vysokých dávkach. Pred použitím akéhokoľvek lieku by ste si mali od začiatku do konca prečítať pokyny pre tento liek. Paracetamol nie je výnimkou. V pokynoch nájdete všetky potrebné informácie.
Riziková skupina zahŕňa tých pacientov, ktorí:
- Užívajte tento liek dlho
- Pite naraz veľkú dávku
- Netolerujte jednu z jeho zložiek.
Predávkovanie
Ak ihneď vypijete veľkú dávku lieku, môže dôjsť k predávkovaniu. Je dôležité nepiť ho nekontrolovateľne a bezmyšlienkovite. Nespoliehajte sa na väčšiu dávku, ktorá vám pomôže rýchlejšie sa vyliečiť! V dôsledku predávkovania bude v tele viac účinnej látky, ako je potrebné, a môžete pociťovať všetky príznaky otravy drogami. Striktne dodržiavajte tie odporúčania na dávkovanie, ktoré sú uvedené v pokynoch.
Pri liečbe detí musíte byť maximálne opatrní! Rôzne prípravky s paracetamolom môžu obsahovať inú dávku účinnej látky. Nezabudnite to skontrolovať predtým, ako dáte drogu dieťaťu! Všetky potrebné informácie sú opäť v pokynoch. Nájdite si čas na čítanie!
Je dôležité správne vypočítať dávku na základe hmotnosti osoby:
- Pri hmotnosti do 40 kg bude dávka (maximálna) 500 mg.
- Nad 40 kg - 1 g.
Je paracetamol škodlivý
Účinná látka tohto liečiva dostatočne preniká do krvného obehu za pár hodín. Pečeň zároveň produkuje látku glutatión. Jeho úlohou je neutralizovať toxíny.
Pri štandardnom dávkovaní lieku si s ním pečeň poradí dobre. Ak sa dávka zvýši, orgán je vážne ohrozený. Jednoducho nemá čas na produkciu dostatočného množstva glutatiónu a paracetamol začne poškodzovať pečeňové bielkoviny. Toto je priama cesta k jeho zničeniu. Ak osoba tiež zneužíva alkohol, potom bude pečeň trpieť ešte viac..
Tiež sa dokázalo, že nekontrolované užívanie paracetamolu môže viesť ku krvácaniu do čriev, žalúdka. Pretože krvácanie je dostatočne silné, je možné s ním zaobchádzať iba v nemocničnom prostredí. Postihnutý môže byť aj pankreas..
Je veľmi dôležité neprekračovať odporúčanú dávku. Oslabení ľudia, deti a osoby s nadváhou by mali drogu brať s mimoriadnou opatrnosťou..
Pri ťažkej otrave paracetamolom sú možné aj smrteľné následky! Užívanie dávky vyššej ako 150 mg na 1 kg môže byť kritické. V takýchto prípadoch môže byť rozhodujúca včasná odborná lekárska pomoc..
Príznaky otravy drogami
V prípade otravy paracetamolom sa pozorujú 4 stupne:
- Najprv. Trvá asi deň. Lézie pečene sú stále neviditeľné, ale už sa začali. Môžu sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, hnačky. Ak súčasne pacient stratil vedomie, je možné, že užil nejaký iný liek.
- Druhý. 3-5 dní. Pečeň sa zväčšuje. Objavuje sa bolesť brucha (vpravo hore). Po tomto štádiu s miernou otravou bude nasledovať zotavenie..
- Po tretie. Začína 5 dní po liečbe liekom. Pečeň sa naďalej zhoršuje. Môže sa objaviť žltačka. Môže dôjsť k narušeniu práce kardiovaskulárneho systému, obličiek.
- Po štvrté. Pri správnej liečbe sa príznaky môžu zmierniť. To vedie k zotaveniu. Ak nebude poskytnutá lekárska pomoc, môže nasledovať smrť..
Liečba, následky predávkovania
V prípade predávkovania je dôležité okamžite začať liečbu. Ak existuje podozrenie, že došlo k otrave paracetamolom, musíte okamžite poskytnúť prvú pomoc a potom zavolať sanitku.
Prvá pomoc bude nasledovná:
- Je dôležité čo najskôr vypláchnuť žalúdok. Musíte dať postihnutému vypiť aspoň liter čistej vody. Potom sa vyvolá zvracanie.
- Mali by ste piť aktívne uhlie (dávka bude závisieť od hmotnosti).
V nemocnici môže byť postihnutému poskytnuté špeciálne protijed. Neutralizuje pôsobenie paracetamolu. Antidotami sú metionín, acetylcysteín. Neutralizujú toxíny v tele. Má však zmysel používať antidotá iba počas prvých 8 hodín po užití lieku. Pre najlepší účinok sa najskôr zavedie maximálne antidotum a potom sa dávka postupne znižuje. Každé štyri hodiny bude dávka polovičná.
V prípade potreby lekár predpíše antibiotiká, vitamíny, ventiláciu. Pri prudkom poklese hladiny cukru môže byť predpísaná glukóza.
Keď sa stav obete zlepší, je dôležité dodržiavať prísnu diétu. Najčastejšie je predpísaná tabuľka číslo 5. Nie je dovolené nič pikantné, slané, mastné, vyprážané. Účelom týchto obmedzení je obnova pečeňových buniek a zníženie zaťaženia obličiek. V jedálničku by malo dominovať ľahké jedlo, kompóty, ovocné džúsy.
Ak bola otrava obzvlášť závažná, možno budete potrebovať pomoc chirurga. V mimoriadne závažných prípadoch je potrebné odstránenie obličky alebo transplantácia pečene.
Paracetamol vo vysokých dávkach je veľmi nebezpečný. Otrava týmto liekom môže spôsobiť veľmi vážne následky:
- Porušenie funkcie obličiek
- Dysfunkcia pečene
- Pankreatitída
- Problémy s kardiovaskulárnym systémom
- Mozgový edém
- Krvácanie z čriev a žalúdka.
To sú iba hlavné dôsledky. V každom jednotlivom prípade je reakcia tela iná. Veľa závisí od veku, podanej dávky, celkového stavu tela, hmotnosti.
Je možná prevencia
Otrave paracetamolom sa dá vyhnúť, ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel:
- Postupujte podľa pokynov a odporúčaní lekára.
- Iné prípravky môžu obsahovať rovnakú účinnú látku. Pozorne si prečítajte zloženie. Neužívajte podobné lieky súčasne. Buďte zvlášť opatrní pri chrípkových a studených zmesiach! Väčšina z nich má paracetamol.
- Spolu s paracetamolom nemôžete piť nesteroidné protizápalové lieky. Posilní účinok tejto drogy.
- Počas liečby nepite alkohol.
- Potreba skrývať lieky pred deťmi.
Prečo je paracetamol pre človeka škodlivý?
Paracetamol je liek, ktorý sa nachádza v každej lekárničke. Od 19. storočia ho ľudia používali ako antipyretikum a na tlmenie bolesti. Roszdravnadzor ale informoval o škodách, ktoré tento liek prináša.
Pri použití
Paracetamol obsadil 3. miesto v popularite drog medzi účastníkmi prieskumu, ktoré uskutočnil Yandex. Je to analgetikum s antipyretickými vlastnosťami, ktoré zmierňuje zápal. Dôveru si získal vďaka rýchlej akcii (do hodiny) a cenovej dostupnosti.
V návode na použitie sa hovorí, že paracetamol sa používa pri bolestiach a horúčkach. Malé percento osôb užívajúcich tento liek si prečítalo pokyny. Používa sa na prevenciu, ktorá je zdraviu škodlivá. Len v USA je každý rok do nemocnice prijatých 20-tisíc ľudí s predávkovaním paracetamolom.
Neprimerané používanie liekov spôsobuje vážne poškodenie tela. Aby ste sa vyhli zdravotným problémom, musíte si pozorne prečítať pokyny a presne vedieť o prítomnosti chorôb v sebe, aby ste ich vylúčili v časti „kontraindikácie“.
Poškodenie paracetamolom
Lekári pripomínajú pacientom, že paracetamol sa nemá užívať na profylaxiu. Je to nevyhnutné, iba ak ochorenie zistí lekár. Neodporúča sa piť ho bez odporúčania lekára..
Hlavným poškodením paracetamolu je jeho silný účinok na pečeň. Spracováva ho tento orgán a dáva silné zaťaženie. Ak nedodržíte dávkovanie, pečeňové bunky si so záťažou neporadia a začnú sa rúcať. Dlhodobá medikamentózna liečba vyvoláva nástup hepatitídy alebo cirhózy pečene.
Vedľajšie účinky popísané v pokynoch:
- bledá koža;
- alergie (vyrážka alebo zväčšené končatiny);
- nevoľnosť;
- krvácajúci;
- pokles hemoglobínu;
- choroby pečene, obličiek a iné.
Prekročenie dávky vedie k život ohrozujúcim vedľajším účinkom.
Je prísne zakázané užívať drogu pod vplyvom alkoholu. V pokynoch je jednou z prvých kontraindikácií alkoholizmus. Zanedbanie tohto odporúčania je pre pečeň nebezpečné, pretože môže dôjsť k jeho toxickému poškodeniu..
Ľudia s chorobami gastrointestinálneho traktu by sa mali zdržať užívania tohto lieku. Vyvoláva vývoj zápalového procesu, ktorý vedie k tvorbe erózie a krvácania. Existuje riziko črevnej enteropatie.
Keď vznikne nebezpečenstvo
K predávkovaniu paracetamolom zvyčajne dôjde, keď sa pacient sám lieči, užije ho na horúčku, bolesť alebo na profylaxiu. Nezávisle nastavuje dávku a čas prijatia. Pre takúto drogu je plná vážnych problémov..
Lekár by mal predpísať liečebný postup, pretože paracetamol sa nemôže užívať súčasne s inými protizápalovými liekmi. Hromadí sa rovnaká účinná látka a na tele pôsobí pomstou, čo vedie k predávkovaniu. Prvé príznaky sa objavia už počas prvých 2 - 3 hodín po užití lieku.
Ak sa zistia príznaky predávkovania, okamžite zavolajte záchrannú službu. Aj keď sa objaví mierna nevoľnosť alebo slabosť, po 1-2 hodinách sa stav zhorší.
Boli vykonané stovky štúdií zameraných na štúdium účinkov užívania paracetamolu na človeka. Obavy lekárov sa vysvetľujú konkrétnymi škodlivými následkami po užití lieku. Prísne dodržiavanie pokynov a mierny príjem paracetamolu zachráni život a zdravie.
Nebezpečný paracetamol. Je možné zomrieť na populárnom lieku proti bolesti??
Roszdravnadzor varoval Rusov pred nebezpečenstvom paracetamolu. Rovnaký liek na tlmenie bolesti a antipyretický liek, ktorý pozná pravdepodobne každý, kto mal niekedy nádchu, chrípku, SARS alebo iné infekcie.
Oddelenie sa obáva, že droga je populárna, ale pacienti o nej vedia príliš málo. Šéf Roszdravnadzora Michail Muraško vyzval lekárov, aby varovali ľudí pred možnými komplikáciami pri predpisovaní paracetamolu.
- V prípade predávkovania a užitia liekov, ako je paracetamol, komplikácií pre pečeň, je možný toxický účinok, preto by mali lekári pri predpisovaní pacienta upozorniť pacienta, - uviedol Michail Murashko.
Takéto neočakávané správy môžu byť alarmujúce. Prečo si zrazu vedúci Roszdravnadzoru spomenul na tento liek a rozhodol sa varovať pred jeho nebezpečenstvom? Poďme zistiť, čo je paracetamol a či nám môže ublížiť na smrť.
S touto drogou sú bohužiaľ spojené smutné správy. Takže, americkí lekári zistiť, že užívanie paracetamolu ohrozuje ženy neplodnosťou a u tehotných žien môže spôsobiť potrat. Okrem toho, hlásené, že použitie tohto antipyretika môže viesť k poruchám vývoja nervového systému u novorodencov.
Napriek tomu všetci naďalej používajú túto drogu..
- Paracetamol bol syntetizovaný pred 141 rokmi. Spočiatku existoval názor, že liek môže spôsobiť krvné choroby, ale v roku 1947 americkí vedci tieto údaje popreli, - uviedla Anastasia Levchenko, lekárka medskanskej siete lekárskych centier. - Teraz je toto mierne analgetikum bez predpisu (tlmiace bolesť - poznámka o živote), patriace do skupiny nesteroidných protizápalových liekov, uznané Svetovou zdravotníckou organizáciou ako životne dôležitý liek.
Na všetkých frontoch
Podľa analytikov Yandex je paracetamol jedným z troch vodcov medzi najobľúbenejšími drogami medzi užívateľmi internetu. A podľa analytickej spoločnosti DSM Group sa tento liek v roku 2016 umiestnil na treťom mieste medzi najpopulárnejšími liekmi proti bolesti..
Paracetamol patrí do skupiny analgetík, má antipyretický a dokonca mierne protizápalový účinok. Naozaj takmer univerzálny prostriedok. Je to tiež dosť pohotové. Droga začne účinkovať asi hodinu po podaní - pre drogu sa to považuje za veľmi rýchly účinok.
Niektorí ľudia začnú piť paracetamol len pre prvý prípad prechladnutia. Lekári pripomínajú, že paracetamol nie je prostriedkom na prevenciu chrípky a prechladnutia. Tento liek nezvyšuje imunitu. A ak ho budete z akéhokoľvek dôvodu piť ako vitamíny, potom si tým iba pokazíte zdravie..
Indikácie na užívanie paracetamolu sú bolesť (vrátane bolesti hlavy a zubov, po popáleninách a úrazoch), horúčka. Medzi kontraindikácie, ktoré sú uvedené v pokynoch, patrí precitlivenosť na zložky lieku (štandardné varovanie pre všetky lieky), ochorenie pečene a obličiek, anémia a alkoholizmus..
Do tohto zoznamu pridávajú lekári aj tretí trimester tehotenstva a obdobie dojčenia. Mimochodom, neexistujú takmer žiadne obmedzenia týkajúce sa použitia tejto drogy pre deti. Jedinou vecou je, že deťom do 12 rokov sa odporúčajú tekuté formy paracetamolu (napríklad sirupy), nie tablety.
Teraz vedľajšie účinky. Pri užívaní paracetamolu sa môže objaviť alergia vo forme vyrážky alebo angioedému (zväčšenie tváre alebo končatín). Nevoľnosť je možná, pri dlhodobom používaní - zápal pečene a obličiek. Krvácanie, anémia (nízky hemoglobín v krvi), agranulocytóza (pokles hladiny leukocytov v krvi), trombocytopénia (nedostatok krvných doštičiek).
Paracetamol je všeobecne „priateľský“ k mnohým iným liekom - to znamená, že sa normálne vstrebáva, ak užijete niečo iné. Lekár vám ale povie presne správnu kombináciu. Keď lekár predpíše paracetamol, nezabudnite spomenúť všetky lieky, ktoré už užívate. Takto sa môžete vyhnúť nepríjemným prekvapeniam..
Medzitým, aj bez lekára, môžeme s úplnou istotou povedať, že je určite nemožné užívať paracetamol súčasne s alkoholom. Tu je výňatok z pokynov k lieku: „Aby sa zabránilo toxickému poškodeniu pečene, paracetamol by sa nemal kombinovať s požívaním alkoholických nápojov a nemali by ho brať ani osoby náchylné na chronické požívanie alkoholu.“.
Hlavné nebezpečenstvo paracetamolu je v skutočnosti to, že sa liek takmer úplne spracováva v pečeni. Ak na tento orgán kladiete príliš veľký dôraz, jeho bunky sa jednoducho zrútia..
- Predávkovanie paracetamolom môže spôsobiť smrť pečeňových buniek. Preto nekontrolovaný príjem tohto lieku vo vysokých dávkach a po dlhú dobu môže viesť k hepatitíde a cirhóze pečene, - vysvetlila Anastasia Levchenko, terapeutka siete lekárskych stredísk "Medskan".
Pokyny pre paracetamol uvádzajú nasledujúce príznaky predávkovania: bledosť kože, anorexia, nevoľnosť, vracanie, hepatonekróza (smrť pečeňového tkaniva). Ako liečba inštrukcia navrhuje výplach žalúdka a aktívne uhlie. Je ale zrejmé, že pri nekróze pečeňového tkaniva jedným uhlím je nepravdepodobné, že bude možné uniknúť - ak sa okamžite neporadíte s lekárom, človek môže zomrieť na vnútorné krvácanie.
Prečo platiť viac?
Na svete existujú stovky liekov, ktoré zahŕňajú paracetamol. Medzi najobľúbenejšie u nás patria Teraflu, Fervex, Rinza a mnoho ďalších..
- Pacienti zvyčajne užívajú všetky tieto lieky na prechladnutie a chrípku. Okrem paracetamolu obsahujú tieto lieky ešte niekoľko ďalších zložiek. Najškodlivejším z nich je vitamín C, zvyšok sú chemické prvky tretích strán, ktoré v skutočnosti nemajú žiadny terapeutický účinok, “vysvetlila pediatrička Anastasia Pribylnova. - To znamená, že z toho všetkého sa vylieči iba paracetamol, zvyšok odstráni nanajvýš príznaky, ale nejde o liečbu. Súčasne sa dá jednoduchý paracetamol v lekárni kúpiť za 10 rubľov a cena za balenie lieku s jeho obsahom dosahuje niekoľko stoviek rubľov.
Všeobecne platí, že lekári hovoria o paracetamole veľmi pokojne: ak budete dodržiavať všetky odporúčania, neporušujte dávkovanie a užívajte liek iba v tých prípadoch, keď to naozaj je potrebné, potom bude všetko v poriadku.
Je paracetamol škodlivý
Paracetamol je jedným z najpopulárnejších liekov na svete. Je obsiahnutý v takmer akomkoľvek lieku na zníženie horúčky a boj proti príznakom prechladnutia. Samotná látka sa ale zároveň považuje za škodlivú, mimoriadne toxickú a pravidelne sa objavujú ďalšie štúdie, ktoré odhaľujú nové aspekty tejto toxicity..
- Účinok lieku na telo
- Poškodenie liekom paracetamol
- Hlavné kontraindikácie pre užívanie paracetamolu
- Recenzie o výhodách a nebezpečenstvách paracetamolu
- Komentár pediatričky Kovalenko Eleny Andreevny
Účinok lieku na telo
Medzinárodný nechránený názov paracetamolu je acetaminofén, pod týmto názvom sa táto látka bude predávať v ktorejkoľvek lekárni na svete. Vo väčšine krajín sú lieky na liečbu acetaminofénom dostupné na predpis bez lekárskeho predpisu, čo môže viesť k mylnému presvedčeniu, že nejde o újmu. Ale to tak nie je, a aby sa zabránilo prípadom otravy a znížila škodlivosť paracetamolu pre ľudské telo, malo by sa chápať, ako by mal liek za normálnych podmienok fungovať..
Paracetamol zvyčajne nepoškodzuje. Jeho účinok na organizmus je trojitý: antipyretický, protizápalový a analgetický. Najvýraznejším z nich je antipyretický účinok, vďaka ktorému bol paracetamol liekom voľby, ak je to potrebné, na zníženie príliš vysokej teploty..
Prínosy a škody paracetamolu pre telo sú úplne určené mechanizmom jeho pôsobenia. Liečivá látka vstupujúca do krvi blokuje produkciu biologicky aktívnych látok, ktoré spôsobujú zápal, bolesť a horúčku. Ale na rozdiel od agresívnejšieho aspirínu je poškodenie acetaminofénom oveľa menej výrazné..
Ak hovoríme o správnom príjme liekov s aceaminofénom, potom, aby ste takmer úplne znížili pravdepodobnosť vedľajších účinkov, mali by ste dodržiavať preventívne pravidlá a neprekračovať predpísanú dávku lieku..
Poškodenie liekom paracetamol
Ak zistíte, či je paracetamol zdraviu škodlivý, ukáže sa, že pri nedodržiavaní pravidiel bezpečného príjmu môže telo týmto neškodným liekom výrazne trpieť..
Dôležité: po užití jednej tablety drogy nebude človek cítiť žiadne problémy, ale vo veľkých dávkach môže mať droga toxický účinok na niekoľko orgánov a systémov naraz..
Aby sa zabránilo možným problémom s predávkovaním, boli stanovené presné terapeutické dávky, ktorých dodržiavanie robí liek úplne bezpečným..
Dávka, ktorej použitie je zdraviu škodlivé, sa nazýva toxická. U dospelých jednorazová, to znamená jednorazová dávka paracetamolu, ktorá vedie k poškodeniu pečene - 140 mg na kg telesnej hmotnosti. Je prísne zakázané užívať viac ako 3 - 4 g liečiva denne..
Toxická dávka pre deti sa počíta na základe veku a zdravotného stavu dieťaťa. V priemere je to asi 60 mg na kg hmotnosti dieťaťa, ale môže sa individuálne zvyšovať aj znižovať. Pred prvým použitím lieku na zníženie teploty u dieťaťa by ste si mali nielen pozorne prečítať pokyny, ale aj skontrolovať u lekára, či existujú nejaké kontraindikácie.
Na farmaceutickom trhu existuje veľké množstvo obchodných názvov liekov s acetaminofénom: Panadol, Tailolfen, Coldrex a ďalšie. Zároveň môžu mať rôzne dávkové formy, od konvenčných alebo vo vode dispergovateľných tabliet až po prášky alebo šumivé látky, pre deti sa vyrába sirupová forma. V každom z týchto prípadov by sa dávka mala vypočítať podľa rovnakých pravidiel ako pre bežnú tabletu bez prísad. Množstvo účinnej látky musí byť vždy uvedené na obale..
Pre paracetamol v detskej praxi sa vyznačuje aj malou škodlivosťou pri dlhodobom používaní. Preto po 3 - 5 dňoch liečby by sa malo s liekom prestať..
Hlavné kontraindikácie pre užívanie paracetamolu
Paracetamol môže byť nebezpečný nielen pri zvýšení odporúčanej dávky. V niektorých prípadoch je jeho použitie úplne kontraindikované. Medzi dôvody, prečo sa tento liek nemá užívať, patria:
- Závažná alergia na samotnú účinnú látku, ako aj na všetky ďalšie zložky užívaného lieku.
- Choroby orgánov vylučovacieho systému, najmä pečene alebo obličiek. Pretože sa liek metabolizuje a vylučuje v týchto orgánoch, môžu ním trpieť viac ako ostatní. Ak sú pečeň alebo obličky ďalej oslabené, dodatočný stres môže spôsobiť nezvratné poškodenie.
- Škodlivý, ak sa užíva s alkoholickými nápojmi. Alkohol významne zvyšuje účinok paracetamolu a súčasne zvyšuje jeho toxicitu. Okrem toho má alkohol, podobne ako acetaminofén, negatívny vplyv na pečeň a v kombinácii môžu tieto látky viesť k cirhóze..
Toto je zoznam hlavných stavov, v ktorých je lepšie odložiť acetaminofén alebo dokonca zvoliť iný liek na liečbu. Vo všetkých ostatných prípadoch sú lieky obsahujúce paracetamol pre telo dostatočne bezpečné a nepoškodzujú ich.
Pozor! S výhradou nevyhnutných pravidiel prijímania by pacient nemal mať žiadne problémy.
Recenzie o výhodách a nebezpečenstvách paracetamolu
Recenzie lekárov a pacientov o acetaminoféne sú ohromne pozitívne. Toto je dobre známy liek, ktorý znižuje teplotu a kvôli šetrnejšiemu účinku na žalúdočnú sliznicu sa môže používať u ľudí s gastritídou alebo dokonca s miernym peptickým vredom..
Pediatri odporúčajú matkám používať tento liek vo forme detských suspenzií a v niektorých prípadoch sa odporúča používať špeciálne čapíky, ktoré sa ľahšie používajú..
Acetaminofén je uznávaný ako liek prvej voľby pri horúčke. V súčasnosti sa rovnakou kombináciou účinnosti a bezpečnosti môže pochváliť iba ibuprofén, ktorý patrí k liekom druhého stupňa užívania..
Väčšina pacientov označuje antipyretiká s acetaminofénom ako veľmi účinné lieky. Hlavnou oblasťou použitia lieku je komplexná terapia pri nachladnutí. Protizápalový a analgetický účinok paracetamolu nie je veľmi veľký.
Pacienti ani lekári neuvádzajú veľké množstvo znateľných nežiaducich vedľajších účinkov. Hlavné problémy, ktoré sa vyskytli po užití lieku, sú spojené s náhodným predávkovaním, keď zábudlivý pacient užil viac tabletiek, ako bolo odporúčané. Aby ste v tomto prípade minimalizovali možné škody, mali by ste príjem nejako označiť.
V zriedkavých prípadoch sa pozorovali alergické reakcie, ktoré boli charakteristické iba vo vzťahu k pomocným látkam. Keď sa liek nahradil iným, zmizli..
Komentár pediatričky Kovalenko Eleny Andreevny
Acetaminofén (toto je medzinárodný názov) sa odporúča pre deti s teplotou nad 37,5, pretože je to najúčinnejší, najbezpečnejší a najškodlivejší dostupný liek. Väčšina ostatných antipyretických liekov má výraznejšie vedľajšie účinky, zatiaľ čo iné sú v detskej praxi zakázané. Preto ak sa u dieťaťa objaví vysoká teplota, môžete mu pokojne podať sirup s paracetamolom.
Jediným prípadom, keď by ste mali odmietnuť použitie, je dieťa s patológiou pečene alebo obličiek, ako aj pri užívaní antibiotík. V takýchto prípadoch sa odporúča znížiť vysokú teplotu bez užívania liekov s paracetamolom, pretože to môže spôsobiť poruchy vo fungovaní vylučovacích orgánov a tráviaceho traktu..
vipsikora
- Pridať medzi priateľov
- RSS
Zmysel tohto života vidím v tom, že.
Informácie z osobného blogu www.vip-improver.com Autor: Aleksandr Sikora
Sezóna prechladnutia sa už začala a je čas hovoriť o jednom z najpopulárnejších liekov na prechladnutie - paracetamol. Navyše v posledných dňoch vo svete hovoria o dvoch spojených úmrtiach
s predávkovaním týmto liekom.
V Maroku zomrel slávny 33-ročný futbalista Zakaria Zeruali, v Anglicku oznámili príčinu smrti
25-ročná inštruktorka fitnes Donna Bishop. Obaja boli prechladnutí, obaja vypili veľa voľne predajných liekov predávaných na každom rohu a obaja mali kolaps pečene..
Liek im nedokázal pomôcť. Obzvlášť smiešna sa zdá byť smrť veselého biskupa Donna. Znížila teplotu paracetamolom a navyše podstúpila komplexný prípravok na bežné prechladnutie „Lemsip“, ktoré okrem iných zložiek obsahovalo aj paracetamol. A potom som išla k lekárovi na boľavé hrdlo,
a predpísal jej ďalší komplexný liek, ktorý obsahoval aj paracetamol. Lekárska chyba viedla k fatálnemu koncu.
Menej je lepšie
Ale ešte častejšie sa všetko končí takto, aj bez pomoci lekárov. Situácia s predávkovaním paracetamolom je, bohužiaľ, celkom bežná. Ľudia sa zle riadia liekmi a pijú ich na hromadu: jeden - od horúčky, druhý - od kašľa, tretí - od nachladnutia, veľmi často užívajú aj komplexné lieky na niekoľko príznakov naraz (pamätajte,
Televízna reklama často sľubuje jeden liek na všetky príznaky chrípky a prechladnutia naraz).
Mimochodom, v Rusku existuje už spomínaný „Lemsip“, ktorý hral tragickú úlohu v osude Donny Bishopovej, a kopa podobných komplexných liekov s paracetamolom s inými názvami: „Coldrex“, „Coldact“, „TeraFlu“, „Rinzasip“ atď. a tak ďalej.
A keď pacienti užívajú niekoľko liekov súčasne, ani nevedia, že každý z nich môže obsahovať rovnaký paracetamol. Vďaka tomu sa jeho dávka prudko zvyšuje a často prekračuje nebezpečnú hranicu..
Bohužiaľ pre paracetamol je táto hodnota bezpečnosti veľmi nízka - oveľa nižšia ako pri iných liekoch. ale
ak sa prekročí, následky môžu byť najtragickejšie. V prvom rade trpí pečeň. Jeden z metabolitov paracetamolu (toto je názov látky, na ktorú sa liečivo v tele premieňa počas jeho
deštrukcia) spôsobuje odumieranie pečeňových buniek. Mnohým v takýchto prípadoch pomôže iba umelá pečeň. A potom - jej transplantácia. Ale niekedy to tiež nepomôže..
História problému
O nebezpečenstve paracetamolu sa po prvýkrát diskutovalo na Západe v roku 1977. Používalo sa to v ZSSR, ale netešilo sa obľube a excesy sa mu zvlášť nestávali.
Navyše odporúčaná dávka paracetamolu potom bola niekoľkonásobne nižšia ako tá súčasná: maximálna jednotlivá dávka je 0,5 gramu namiesto dnešného 1 gramu a denná dávka je 1,5 gramu namiesto 4. Mimochodom, týmto spôsobom sa dávky zvýšili.
v 90. rokoch, keď sa západné farmaceutické spoločnosti vrhli so svojím listinou do nášho postsocialistického kláštora, potom sa objavili lieky s konskými dávkami paracetamolu.
Ale aj v zámorí boli tieto lieky opakovane vystavované silnému tlaku: „Toxicita paracetamolu pre pečeň je porovnateľná s toxicitou niektorých iných liekov, ktoré už boli z trhu stiahnuté,“ uviedol.
začiatkom roku 2000 Peter Honig, vedúci oddelenia pre bezpečnosť liekov, US Food and Drug Administration.
Ako príklad uviedol liek „Rezulin“, ktorý sa používal pri liečbe diabetes mellitus. Ale „Rezulin“ je preč a paracetamol je stále na koni.
Je pravda, že nedávno v Spojených štátoch oficiálne znížili dennú dávku paracetamolu o celý gram: predtým to boli 4 gramy denne a teraz - 3 (všetko pre nás zostáva rovnaké).
Cena zjavenia v USA je desiatky ročných úmrtí z predávkovania paracetamolom hlásených v tejto krajine. A to aj napriek tomu, že sa tam uskutočňovali národné informačné kampane, v ktorých
populácia bola naučená správne užívať tento liek. A na jeho obaloch dokonca hrubo píšu toto varovanie: „Ak pijete viac ako tri dávky alkoholu každý deň, poraďte sa so svojím lekárom.,
môžete brať paracetamol a iné lieky proti bolesti a antipyretiká.
Paracetamol môže spôsobiť poškodenie pečene. Nepoužívajte tento liek spolu s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol. “.
Brániť sa
Čo by sme mali robiť v takejto situácii?
Po prvé, ak sa stále rozhodnete uhasiť teplotu paracetamolom (hoci má veľa substitúcií), pozorne si prečítajte pokyny pre všetky ďalšie lieky, ktoré tiež plánujete užívať: sú tam
paracetamol (v latinčine sa to píše paracetamol, niekedy sa to dá americky nazvať acetaminofénom. Nikdy neužívajte dva lieky obsahujúce paracetamol).
Po druhé, ak užívate paracetamol, nikdy nepite alkohol: tvoria nebezpečnú zmes a toxicita lieku sa môže vážne zvýšiť. Alkoholici majú smrteľné otravy smrťou
pečeň, aj keď užijete terapeutickú dávku 4 gramy.
Po tretie, aj doma je lepšie chovať s paracetamolom iba jednu drogu. Pre každý prípad - aby vaši blízki alebo vy sami neurobili chybu, keď stratíte stráž pred vysokou teplotou.
Po štvrté, ak máte doma paracetamol, potom by mali existovať lieky s acetylcysteínom. Bežne sa používajú ako liek na riedenie hlienov, sú však tiež protijedom
otrava paracetamolom. Ale je lepšie to k tomu neprivádzať. A ak existuje podozrenie, že stále máte dostatok prebytku, vezmite acetylcysteín a ponáhľajte sa k lekárovi - musíte byť vyšetrení a pod dohľadom,
byť včas na pomoc.
Podľa Štátneho registra liekov je u nás registrovaných 193 liekov obsahujúcich paracetamol. Z nich viac ako 50 liekov obsahuje iba túto účinnú látku a zvyšok -
komplexné prípravky s ním. Súhlaste s tým, že s toľkými podobnými liekmi používanými hlavne na prechladnutie je ľahké dostať sa z predávkovania paracetamolom.
Tu je taký zaujímavý článok
nájdete na internete. Lákala ma známym menom. Často
lekári mi predpísali taký liek.
Ukázalo sa, že ma chceli mať (pozri vedľajšie účinky):
Z krvného systému: anémia, trombocytopénia, agranulocytóza, leukopénia, methemoglobinémia.
Na strane vylučovacieho systému: obličková kolika, aseptická pyúria, glomerulonefritída.
Z nervového systému: zvýšená excitabilita alebo naopak ospalosť.
Z kardiovaskulárneho systému: znížená kontraktilita srdcového svalu.
Z tráviaceho systému: nevoľnosť, bolesť v epigastrickej oblasti.
Pri dlhodobom užívaní paracetamolu vo veľkých dávkach môže mať liek hepatotoxický účinok.
Alergické reakcie: kožné vyrážky, svrbenie, angioedém.
Predávkovanie:
Ak je množstvo užitého lieku mnohonásobne vyššie ako maximálna odporúčaná dávka, potom to môže spôsobiť toxický účinok na pečeň, ktorý je sprevádzaný ospalosťou, bledosťou kože a viditeľnými sliznicami, nevoľnosťou, vracaním a závratmi. Väčšina z týchto príznakov sa objaví prvý deň..
Ak sa objavia takéto príznaky, mali by ste urgentne vyhľadať lekársku pomoc, pretože je indikovaná urgentná hospitalizácia.
Ako antidotum sa Ν-acetylcysteín používa intravenózne alebo orálne.
Odporúča sa tiež detoxikácia a symptomatická liečba..
Je nepravdepodobné, že lekár niekomu povedal o takýchto vedľajších účinkoch. A hlavne: nenesie za to nijakú zodpovednosť
vaše zdravie, pretože negatívny vplyv je uvedený na obale. Aj keď spravidla nie všetko je napísané v prílohe balíka. Viac nájdete v špeciálnych príručkách. Vie to každý!
Mimochodom, viete, prečo sú také desivé poznámky napísané na škatuľkách cigariet. Nestarajú sa o vaše zdravie.
Výrobcom záleží na ich koži. Začalo proti nim prichádzať veľa tvrdení, že spotrebiteľ prišiel o zdravie. A súdy tieto tvrdenia uspokojili a výrobcovia cigariet zaplatili za ošetrenie kurčiat veľmi vysoké sumy peňazí. Teraz taký problém nemajú. Rozumieš o čom hovorím
AKÝ VÝSTUP JE SKUTOČNE? NAŠA DOBRÁ SPRÁVA!
Neodporúčal by som používať rady z tohto článku pod nadpisom „bráňte sa“.
Naša povaha je veľmi inteligentná a veľkorysá. Preto stačí použiť všetky jej dary..
Čo používame pri nachladnutí:
s medom
Ak problém zašiel ďaleko, tak Detox. Veľmi silno zvyšuje imunitu. (Uncaria Tomentosa alebo mačací pazúr)
a tiež Antiox (výlisky z hroznových semien a Ginkgo Biloba)
Ak ste to úplne zanedbali a musíte vystúpiť - Ursul (obsahuje striebro a zlato. Silný protizápalový účinok)
Pre deti je potrebný Lifepack Junior. Toto je super vitamínový komplex. Pre dnešok nie je nič lepšie.
A samozrejme nezabúdajte na zdravý životný štýl, správnu výživu, temperovanie, ranné cvičenia a kúpele. Ja
Myslím si, že je to lepšie ako to, čo nám ponúka „oficiálny“ liek.
Čo robiť v prípade predávkovania paracetamolom
Hlavnou účinnou látkou paracetamolu je acetaminofén. Okrem toho je podobná látka obsiahnutá v asi dvoch stovkách liekov, a to: tablety, kapsuly, čapíky, sirupy. Považuje sa za jedno z najdostupnejších a najúčinnejších liekov na tlmenie bolesti a antipyretiká..
Vzhľadom na popularitu, prevalenciu a dopyt po takomto lieku sú veľmi časté fenomény ako: otrava paracetamolom, smrť, predávkovanie paracetamolom, strašné následky spojené s nesprávnym používaním a dávkovaním lieku. V takýchto prípadoch je potrebné včas rozpoznať príznaky intoxikácie, byť schopní poskytnúť prvú pomoc, aby sa zabránilo smrteľnému výsledku..
Prípustné dávkovanie lieku
Pred začatím liečby používaním liekov musíte starostlivo a zreteľne preštudovať návod na použitie a zvoliť si predávkovanie, ktoré je pre vás vhodné. Otrava drogami nastáva pri porušení týchto dôležitých pravidiel.
Liek sa má užívať perorálne a zapiť dostatočným množstvom vody. Prípustný počet aplikácií za deň sú štyri a nie viac. Dávka by mala byť nasledovná:
- ak je hmotnosť pacienta do 40 kilogramov, bude potrebných päťsto mg paracetamolu;
- ak je hmotnosť vyššia ako 40 kg, bude potrebný jeden gram liečiva.
Priebeh liečby by nemal presiahnuť sedem dní.
Smrť nastáva, keď je dávka vyššia ako stopäťdesiat miligramov na kilogram ľudskej hmotnosti. Napriek správnemu dávkovaniu však môže dôjsť k otrave paracetamolom. K tomu dochádza v takýchto situáciách: predĺžená strava a hlad, alkoholizmus, hepatitída, rôzne problémy s pečeňou. To môže platiť aj v prípade súbežného užívania týchto liekov: izoniazid, antikonvulzívum.
Poškodenie tela paracetamolom
Ukazuje sa, že takáto droga je škodlivá pre ľudské zdravie a celkový stav. Keď sa liek dostane do žalúdka, začne sa okamžite vstrebávať a potom preniká do krvi. Štiepenie lieku začína v pečeni a potom ponecháva ľudské telo v moči. Dekolt trvá asi dve hodiny. Vzhľadom na vlastnosti a vlastnosti lieku sa jeho rozpad a rozpad môže vyskytnúť v tenkom čreve. Vzhľadom na tieto skutočnosti je paracetamol pre telo chorého veľmi škodlivý..
Liek má negatívny vplyv na všeobecný stav tela, negatívne ovplyvňuje fungovanie gastrointestinálneho traktu, pankreasu a pečene. Z týchto dôvodov je zrejmé, že paracetamol je napriek svojim liečivým vlastnostiam škodlivý pre človeka..
Otrava a jej príznaky
Zoznam príznakov otravy podobným liekom, ktoré sa objavia po desiatich až dvadsiatich štyroch hodinách, môže byť nasledovný:
- nedostatok chuti do jedla, existuje úplná averzia k jedlu;
- silná nevoľnosť, časté zvracanie;
- silné kŕče bolesti, lokalizované v pravom hypochondriu;
- apatia, únava, slabosť, malátnosť, zvýšená ospalosť.
O tridsaťšesť hodín neskôr sa začnú objavovať nasledujúce sklamania a priame príznaky / príznaky, a to:
- existuje závažné zlyhanie obličiek;
- bolesť a kŕče sú lokalizované v bruchu;
- prudký pokles krvného tlaku;
- telesná teplota pacienta je výrazne znížená;
- prípustná hladina glukózy v krvi klesá;
- potenie sa zvyšuje;
- človek je mučený silným smädom, suchom v ústach;
- Silná bolesť hlavy;
- delirium, vývoj halucinácií;
- v dôsledku toho klesá počet krvných doštičiek v krvi, vyvíja sa trombocytopénia;
- dôjde ku kóme;
- žltačka a zlyhanie obličiek.
Ak sa zistia vyššie uvedené príznaky otravy, je potrebná urgentná, urgentná lekárska starostlivosť, inak sa všetko skončí smrťou.
Fázy otravy
V klinickom obraze otravy paracetamolom sa rozlišujú štyri stupne:
Prvý
Prvá etapa - čas, ktorý uplynul po užití liekov, je až dvadsaťštyri hodín. Má tri stupne otravy:
- mierne - nie sú žiadne známky;
- stredná - neznesiteľná nevoľnosť a zvracanie, vývoj anorexie, pokožka zbledne, bolesti hlavy, zvýšené potenie;
- - závažný stupeň - pozoruje sa vážne poškodenie srdca, pečene, pankreasu, ako aj letargia, delírium, strata vedomia, halucinácie.
Druhy
Druhá etapa - začína sa od dvadsiatich štyroch hodín do štyroch dní. Hlavným príznakom je zväčšenie pečene vo veľkosti, ako aj prítomnosť bolestivých pocitov pod pravým rebrom. Ak dôjde k predávkovaniu liekom, potom symptomatológia rastie a prejavuje sa silnejšie. Vyskytuje sa vážne poškodenie pečene.
Po tretie
Fáza tri - asi tri až päť dní po užití drogy. Ak dôjde k miernemu stupňu otravy, príznaky zmiznú a človek je opravený. V prípade vážnej otravy nastáva toxické poškodenie pečene. Dochádza k zvýšeniu hladiny bilirubínu v krvi a tiež k zníženiu cukru, je badateľné zhoršenie vedomia, zlyhanie obličiek a žltačka, dochádza k výraznému poklesu teploty tela a krvného tlaku..
Po štvrté
Fáza štyri - asi päť dní po užití veľkého množstva drogy. S rozvojom štvrtého stupňa nastáva nezvratný proces, ktorý súvisí so zlyhaním obličiek, ktoré končí smrťou..
Liečba drogami
Je veľmi dôležité zavolať lekára včas a tiež sa pokúsiť poskytnúť prvú pomoc. Hlavnou liečbou otravy je vykonať tieto dôležité kroky:
- je potrebné prepláchnuť žalúdok obete;
- dať pacientovi aktívne uhlie;
- zaviesť špeciálne antidotum - acetylcysteín;
- vykonávať umelú ventiláciu pľúc;
- zaviesť metionín.
Symptomatická liečba bude nasledovná:
- Dodržiavanie špeciálnej stravy číslo 5. Z potravy by mali byť vylúčené tuky a bielkoviny. Diéta pozostáva z - želé, kompótov, nálevov, fermentovaných mliečnych výrobkov, ľahkého jedla;
- Intravenózne podanie glukózy;
- Ak je prítomné zlyhanie srdca, budú potrebné srdcové gliklazidy;
- V závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok - odstránenie obličiek, transplantácia pečene.
Na začiatku liečby akýmikoľvek liekmi musíte starostlivo preštudovať návod na použitie a poraďte sa so svojím lekárom! Nepoužívajte samoliečbu, pretože to je plné nielen vášho zdravia, ale aj života..
Paracetamol: Výhody a poškodenia lieku pre mužov, ženy a deti
Paracetamol pre lat. - Paracetamolum - liek, analgetický a antipyretický zo skupiny anilidov, má antipyretický účinok. V západných krajinách známy ako acetaminofén (APAP).
Je to rozšírené centrálne nenarkotické analgetikum, má skôr slabé protizápalové vlastnosti (a preto nemá súvisiace vedľajšie účinky charakteristické pre NSAID). Ak sa však užíva vo veľkých dávkach, môže spôsobiť narušenie fungovania pečene, obehového systému a obličiek. Riziko porušenia týchto orgánov a systémov sa zvyšuje pri súčasnom požití alkoholu, preto sa osobám, ktoré pijú alkohol, odporúča užívať nižšiu dávku paracetamolu.
Mechanizmus účinku a bezpečnostný profil paracetamolu sú dobre študované, jeho účinnosť bola klinicky testovaná, a preto je tento liek zahrnutý do zoznamu základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie, ako aj do zoznamu životne dôležitých a základných liekov schválených nariadením vlády Ruskej federácie zo dňa 07.12.2011 Č. 2199-r.
Paracetamol je hlavný metabolit fenacetínu s chemicky podobnými vlastnosťami. Pri užívaní fenacetínu sa rýchlo vytvára v tele a spôsobuje jeho analgetický účinok. Pokiaľ ide o analgetickú aktivitu, paracetamol sa významne nelíši od fenacetínu, má slabú protizápalovú aktivitu. Hlavnými výhodami paracetamolu sú nízka toxicita a nižšia schopnosť indukovať tvorbu methemoglobínu. Avšak pri dlhodobom používaní, najmä vo veľkých dávkach, môže tento liek spôsobovať aj vedľajšie účinky, predovšetkým má nefrotoxické a hepatotoxické účinky. Paracetamol však zostáva bezpečnou a vhodnou voľbou analgetika pre deti a je zaradený WHO spolu s ibuprofénom do zoznamu „najefektívnejších, bezpečných a nákladovo efektívnych liekov“.
Paracetamol má medzinárodný názov - acetaminofén sa už mnoho desaťročí široko používa vo všetkých krajinách. Dobre inzerované lieky Efferalgan, Pandol, Theraflu, Taylolhot a mnoho ďalších - ide o ten istý známy paracetamol. Pod akými inými názvami sa tento liek skrýva? Dofalgan, Tylenol, Paracet, Kalopl, Akamol, Mexalene, Dolomol, Volpan, Opradol atď. Paracetamol má toľko rôznych mien, ako aj formy podania: vo forme bežných tabliet, sirupov, elixírov, kvapiek a roztokov, ako aj ampuliek na injekciu..
Paracetamol je možné ľahko kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Vzhľadom na to, že sa liek uvoľňuje bez lekárskeho predpisu, mnohí veria, že paracetamol je pre ľudské telo úplne bezpečný. Poďme na to: prečo je parcetamol škodlivý pre mužov a ženy, ako aj to, ako je parcetamol škodlivý pre deti.
Ako používať paracetamol pre mužov a ženy a deti
Prečítajte si: Toto nejedzte! Prečo sú musli a nízkotučné jogurty škodlivé pre vaše zdravie?
Paracetamol je schopný zmierniť každú bolesť a musí sa používať opatrne (bolesti zubov, hlavy, migréna, bolesti pri popáleninách a traumách) a má veľmi dobrý antipyretický účinok. Je veľmi dôležité, aby sa paracetamol dobre vstrebával: jeho vstup do krvi gastrointestinálnym traktom prechádza v relatívne krátkom čase, v oblasti dobrej.
Liek patrí medzi nesteroidné (nehormonálne) protizápalové lieky. Ale údaje zo štúdií z posledných rokov naznačujú veľmi nízky a neúčinný protizápalový účinok, preto by si nemal človek myslieť, že je možné dlhodobú liečbu paracetamolom.
A čo je najdôležitejšie, treba si uvedomiť, že paracetamol zmierňuje príznaky, ale Nikka sama nelieči príčiny bolesti a horúčky..
Pravidlá používania paracetamolu pre mužov a ženy a deti
Prečítajte si: Aforizmy dievčaťa s autizmom. To je geniálne
Lieky na báze paracetamolu sa majú užívať po jedle, zapiť čistou vodou, nepiť kávu paracetamolu a iné kofeínové nápoje, pretože to môže zvýšiť negatívny vplyv na energiu..
Zvyčajne, ak nie je špeciálne vymenovanie lekára, sa paracetamol užíva v jednej dávke nie viac ako 0,5 - 1 g, až štyrikrát denne.
Pri liečbe detí paracetamolom by mal byť človek zvlášť pozorný a v žiadnom prípade by sa nemal venovať dávkam, ktoré si sám predpisuje, ale mal by prísne dodržiavať pokyny lekára. Liečba by nemala presiahnuť dva alebo tri dni. Často sa pripomína, že deťom do 3 rokov sa neodporúča užívať paracetamol vôbec.
Nezabudnite informovať lekára o vašich existujúcich chronických ochoreniach a o použití akýchkoľvek iných liečivých prípravkov. Napriek skutočnosti, že paracetamol má minimálnu interakciu s inými liekmi, je potrebné ho vždy vylúčiť pri užívaní určitých liekov, ako je napríklad trenie valproátu (Depakine, Coconut).
Kontraindikácie a vedľajšie účinky paracetamolu, poškodenie mužov a žien a detí
Čítajte: 85% tampónov obsahuje karcinogén spôsobujúci rakovinu. Nekupujte tieto známky!
O bezpečnosti užívania paracetamolu, o jeho možnom účinku na organizmy mužov a žien, ako aj o účinku na deti.
Najznámejšou a najčastejšou komplikáciou pri užívaní paracetamolu a prípravkov s jeho obsahom je poškodenie pečene, má toxický účinok na pečeň a použitie veľkých dávok môže viesť k smrteľnému výsledku. Paracetamol je najbežnejšou príčinou akútneho ochorenia pečene. Je potrebné vždy pamätať na túto príhodu a starostlivo zvoliť dávku lieku, aby sa vylúčila možnosť predávkovania. Ak máte nejaké problémy s pečeňou (cypposa, hepatitída atď.), Mali by ste úplne vylúčiť liečbu paracetamolom..
U ľudí s bronchiálnou astmou je potrebné pred užitím lieku konzultovať s lekárom, pretože paracetamol zvyšuje bronchospazmus u pacientov citlivých na acetylsalicylové a iné protizápalové lieky..
Experimentálne sa zistilo, že pri užívaní vysokých dávok paracetamolu je schopný ovplyvňovať endokrinný systém (inhibuje funkciu štítnej žľazy).
Neexistujú dôkazy o účinku paracetamolu na obličky, ale ľudia, ktorí majú nejaké abnormality v práci týchto orgánov, by sa mali pred použitím poradiť s lekárom, pretože účinku lieku sa dá vyhnúť. Zlyhanie obličiek pri prekročení dávky paracetamolu sa pozoruje asi v 12% prípadov (častejšie sú ľudia, ktorí konzumujú alkohol, v skupine s rizikom risaku).
Predpokladá sa, že paracetamol sa môže používať počas tehotenstva a dojčenia, nie sú k dispozícii žiadne informácie o možných škodlivých účinkoch na plod. Ale to isté sa neodporúča zabúdať, že v takýchto obdobiach by sa mala venovať zvláštna pozornosť príjmu akýchkoľvek liečivých prípravkov.
Ukazuje sa teda, že ľudia so závažnými chorobami srdca, pečene, obličiek a dýchacích ciest musia byť pri liečbe paracetamolom opatrní. Ale hlavným spôsobom je predávkovanie paracetamolom stále v pracovnej pečeni - to je nekróza pečene, často so smrteľnými následkami..
Pri výbere požadovanej dávky lieku je potrebné postupovať obzvlášť opatrne. Komplikácie sa môžu vyskytnúť už pri relatívne malej dávke 5 - 6 g.
Paracetamol je jediný liek, ktorý sa nemôže užívať pravidelne, ale iba v prípade, ak je to akútne potrebné. Ak ste chorí, máte silnú horúčku, bolesti, potom vám Paracetamol bude vyhovovať iba dočasne, ale umožní vám čakať na vzhľad lekára. Ak ste sa všetci rozhodli liečiť sa paracetamolom, nezabudnite, že ak liečba nemá pozitívny účinok, je to dôvod na okamžité odvolanie sa na lekársku inštitúciu..
Paracetamol a alkohol
Čítajte: Ako piť, a nie pokaziť, ak ste dievča
Ľudské telo používa rovnaký enzým na odbúravanie paracetamolu a alkoholu. Medzi užitím týchto látok by ste si mali dať šesťhodinovú prestávku. Denná kombinácia paracetamolu a alkoholu môže viesť k ochoreniu pečene a obličiek.
Existuje zaujímavá skutočnosť, že užívanie paracetamolu s alkoholom sa skončilo škandálom a žalobou za niekoľko miliónov dolárov.
V roku 1993 bol asistent prezidenta Georga W. Busha Antonio Benedi prijatý do nemocnice v kóme spôsobenej akútnym zlyhaním pečene. Benedy podstúpil komplexnú operáciu transplantácie pečene. Pri objasňovaní príčin kómy sa zistila zaujímavá skutočnosť: pacient dlho vypil 3-4 poháre vína denne.
Po prechladnutí Benedi po užití 10 tabliet Tylenolu (Tylenol), ktorého účinnou látkou je paracetamol, vyprovokoval jeho stav 4 dni. Na balení Tylenolu pre spoločné užívanie alkoholu a paracetamolu neboli žiadne kontraindikácie. Benedy žaloval farmaceutickú spoločnosť o 9 000 000 dolárov a vyhral.
Predávkovanie paracetamolom
Prečítajte si: Láska a kurva
Jednou z dôležitých výhod paracetamolu je široká škála terapeutických dávok. Odporúčaná denná dávka lieku sú 2 tablety. 0,5 g 4-krát denne je 4 g. Zároveň je hraničná dávka, pri ktorej je možné poškodenie pečene, 15 g (30 tab.) A smrteľné následky - iba pri dennom príjme 20 g (40 tab.)... Ale aj pri predávkovaní paracetamolom sa poškodenie pečene skutočne vyskytlo iba v 3,9% prípadov a úmrtnosť bola 0,9% (údaje z amerických lekárskych inštitúcií). Takže pri elementárnom dodržiavaní dávok a pravidiel užívania lieku stanovených v pokynoch dostupných v každom balení je užívanie toxickej dávky paracetamolu prakticky vylúčené..
Uskutočňujú sa verejné konzultácie s ministerstvom zdravotníctva a výrobcami liekov vo Veľkej Británii o možnosti zámerného zneužívania analgetík všeobecne obmedzeným počtom spotrebiteľov. V tejto súvislosti má Ministerstvo zdravotníctva Spojeného kráľovstva v úmysle uskutočniť konzultácie s verejnosťou s cieľom získať ďalšie informácie o špecifikách používania týchto liekov, ktoré umožnia vypracovať odporúčania na optimalizáciu štruktúry farmaceutického trhu s analgetikami. Pokiaľ ide o pokusy o samovraždu pomocou paracetamolových prípravkov, za prvé sa k tomuto účelu vyskytuje oveľa častejšie použitie psychotropných liekov alebo predpísaných analgetík, a za druhé, takmer akýkoľvek liek alebo chemikália v určitej dávke môžu byť smrteľné, a preto použité na pokus o samovraždu.